Liiliasibulad koosnevad lihakatest, üksteisega osaliselt kattuvatest soomustest. Liiliatel on nn. soomussibulad, neil puudub väline kaitsekest ja sellepärast ei tohi neil lasta kuivada. Istuta liiliasibulad maha kohe pärast nende kättesaamist.
Istutamine
Liiliaid istutatakse peamiselt hilissuvel, väga hilja õitsvaid sorte võib istutada ka veel varakevadel, kõige parem istutusaeg on augusti lõpp ja septembri algus. Istutamiseks vali päev, kui muld on niiske, kuid öökülma ei ole olnud. Sibulad istutatakse nii sügavale, et sibulatipu kohale jääb 13-16 cm mulda. Pane istutusaugu põhja jämedat liiva. Laota juured laiali ja raputa juurte vahele veel liiva. Lõpuks täida auk mullaga.
Kasvukoht ja -pinnas
Kõige olulisem on vett hästi läbilaskev pinnas. Liilatele sobivad küll enamik mullatüüpe, kuid kui tahad nende kasvatamist tõsiselt võtta, siis kergeid muldi tuleb parandada orgaanilise ainega ja rasketele muldadele lisada turvast ning jämedat liiva. Enamik liiliaid hindavad päikesepaistet, kuid ka vähene vari päeva jooksul ei ole probleemiks. Sibulaid ja varre alaosa tuleks varjata päikese eest, istutades liiliaid madalate põõsaste või püsilillede vahele.
Suvine hooldus
Närtsinud õied
Eemalda äraõitsenud õied enne seemnete moodustumist – nii ei kurna taim end seemnete kasvatamisega. Kasvuhooaja lõpul lase vartel omasoodu närtsida ja lõika need maapinnani maha pärast varte lõplikku kuivamist.
Taimekahjurid ja -haigused
Noori taimi kahjustavad nälkjad ja teod. Lehetäisid saab tõrjuda, pritsides taimi vastavate insektitsiididega ja hahkhallitust hoiad kontrolli all seenhaiguste tõrjepreparaatide abil. Küsi neid poest.
Liiliaid võib ohustada mosaiikviirus – ohumärgiks on kollased mosaiiksed laigud lehtedel, hiljem taimed känguvad, järgmistel aastatel on õied väiksemad ning taim õitseb vähem. Haiguse vastu ravi ei ole – kaeva sibulad välja ja põleta nakatunud taimed.
Liiliaid võib kasvatada pottides toataimedena, või lihtsalt kasvatada neid potis ette ajal, kui tingimused väljaistutamiseks on veel liiga karmid. Sibulaid võib potistada oktoobrist märtsi lõpuni, kuid mida varem, seda parem. Keskmise suurusega sibul (u. 5 cm läbimõõduga) istuta 15 cm läbimõõduga potti. Poti põhja pane umbes 2,5 cm vett läbilaskvat materjali – potikilde, suuremaid kivikesi, kergkruusa. Sibulajuursete liiliate puhul (juured kasvavad välja sibulakannast) täida pott pooles ulatuses sobiva lillekompostiga. Kuhja kompost hunnikusse, aseta sibul selle kuhila otsa ja laota juured laiali. Kata juured kompostiga ja vajuta muld sõrmedega kinni. Täida pott kompostiga kuni 1,5 cm ülemisest äärest ning seejärel kleebi potile etikett sordi nimega.
Liiliaid võib õues kasvatada ka pikkades lillekastides. Istutamiseks kasuta samuti komposti, kuid hoolitse taimede eest, nagu kasvaksid need avamaal.
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar